Memoriał im. Stacha Cichonia - sportowe emocje i ponad 60 tysięcy dla Laury i Mateusza!

Ostateczna kwota jaką udało się zebrać podczas tegorocznego Memoriału im. Stacha Cichonia na rehabilitację Laury Kurowskiej oraz leczenie Mateusza Chrobaka to 61 140,90 zł! Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej imprezy i kolejną rekordową zbiórkę, która dla organizatorów jest motywacją do dalszych działań i przede wszystkim nieocenionym wsparciem dla leczenia wspomnianej dwójki dzieci.

Mali bohaterowie

Mateuszowi Chrobakowi staramy się pomóc już od 2009 roku. Dzisiaj to już 12-letni chłopiec, zagorzały kibic Orła Myślenice oraz Wisły Kraków. Niestety z uwagi na złożoną wadę serca przeszedł już szereg operacji, a w ostatnim czasie musiał zrezygnować z uczęszczania do szkoły, gdyż nie może narażać się na fizyczny wysiłek. Wciąż jest jednak silny i obiecuje walkę o swoje serducho. 

Laurka Kurowska kilka tygodni temu przeszła operację w Stanach Zjednoczonych, która ma pozwolić jej chodzić o własnych siłach. Niedawno wróciła do Polski i rozpoczyna rehabilitację, na którą zbierane były środki podczas tegorocznego Memoriału. Rokowania są optymistyczne, dlatego oczywiście trzymamy kciuki za zdrowie zarówno Mateusza jak i Laury.

Łączy nas piłka

Koronną dyscypliną podczas każdej edycji Memoriału im. Stacha Cichonia jest oczywiście halowy turniej piłkarski, który w tym roku miał szczególny wymiar i prestiż przez honorowy patronat Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ciarki przeszły po plecach niejednemu z licznie zebranych osób w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu podczas odczytywanego przez delegata PZPN Adama Gilarskiego listu skierowanego do organizatorów i uczestników przez samego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka. PZPN przekazał ponadto na licytację koszulki reprezentacji Polski z autografami Zbigniewa Bońka i Roberta Lewandowskiego.

Turniej piłkarski stał po raz kolejny na niezłym poziomie sportowym, a w ścisłym finale spotkało się osiem zespołów spośród 24 ekip zgłoszonych do rozgrywek. W półfinałach rozgrywek mierzyły się Stare Orły z Lambadą, wygrane przez drużynę z Krzyszkowic 5:2, a prym w tej ekipie wiedli Marek Mizia i Paweł Płonka. Znacznie bardziej emocjonujący był drugi z półfinałów, w którym po golu Pawła Słoniny prowadziła Stomatologia Stupka, ale piorunująca końcówka drużyny Cavaliaros zapewniła im finał. Na minutę i 28 sekund przed końcem po akcji Dariusza Wróbla wyrównał Michał Górka, a 16 sekund przed końcem na 2:1 z rzutu wolnego trafił Adrian Kasprzyk, dzięki czemu to ekipa złożona z zawodników Orła awansowała do finału.

Przed finałem odbył się jeszcze pokaz aerobiku sportowego oraz występ Macieja Pędy, wielokrotnego mistrza Polski w iluzji. Równo o 15:00 na parkiecie zameldowały się drużyny Cavalieros i Lambady. Ci pierwsi najpierw wykorzystali grę w przewadze i strzelili na 1:0 za sprawą Adriana Kasprzyka, ale Lambada szybko odrobiła straty z nawiązką. Najpierw bramkę wyrównującą zdobył Paweł Stryszowski, by później na 2:1 po akcji Pawła Płonki podwyższył Marek Mizia. Lambada za chwilę zdobyła trzecią bramkę, gdy Cavalieros wycofali już bramkarza, ale w końcówce zdołali jeszcze nawiązać kontakt po golu Mateusza Mistarza. Ostatecznie po meczu walki po końcowy triumf sięgnęła właśnie Lambada, wygrywając 3:2.

Najlepszym strzelcem turnieju został Marek Mizia z sześcioma golami, nagroda dla najlepszego bramkarza trafiła w ręce Karola Obłazy (obaj Lambada), natomiast statuetkę najlepszego zawodnika rozgrywek otrzymał Krzysztof Żak (Cavalieros). Po turnieju odbyło się wręczenie nagród, w którym uczestniczyli między innymi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski, dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wójtowicz, rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, prezes PPN Myślenice Stefan Socha oraz prezesi Orła Edward Łapa i Wojciech Cichoń.

Licytacja pamiątek i loteria fantowa

Przez cały dzień finałowy trwała loteria fantowa, z której całkowity dochód trafił na charytatywną zbiórkę. Podobnie jak z pomocy wszystkich partnerów jak na przykład Fotobudka, Frajda, Maliny z Buliny. Na licytację trafiły między innymi wspomniane koszulki reprezentacji Polski z autografami Bońka i Lewandowskiego, ale także między innymi buty z autografem Marcina Wasilewskiego, koszulka Carlosa Lopeza z Wisły Kraków, buty i rękawice Michała Buchalika z Wisły Kraków, czy buty i piłka z autografem Patryka Małeckiego. Licytowane były także koszulka z autografami piłkarzy hiszpańskiego Villarreal, koszulka reprezentacji Polski Krzysztofa Mączyńskiego z autografami reprezentantów Polski, proporzec z historycznych spotkań Wisły Kraków z Hajdukiem Split jeszcze w Pucharze UEFA oraz wiele innych atrakcyjnych pamiątek, za których przekazanie serdecznie dziękujemy.

Rodzinna zumba i happeningowy bieg

Oprócz turnieju piłkarskiego niedzielny finał jak zawsze przyciągnął przedstawicielki płci pięknej, które wzięły udział w energicznym rodzinnym maratonie Zumby fitness, z której dochód również trafił na charytatywną zbiórkę. O 13 ruszał natomiast bieg happeningowy, na dwóch trasach o dystansie 2 oraz 4 km. Na krótszym dystansie wygrał Krystian Sułowski, a za nim dobiegli do mety Filip Płoszaj i Karolina Maślak, natomiast 4 kilometry najszybciej pokonał Marcin Sałach, wyprzedzając Rafała Wojtycę i Tomasza Fijała.

Zakręcona siatkówka pełna emocji

W tym roku Memoriałowi im. Stacha Cichonia towarzyszyły także dwa turnieje siatkówki. W przeddzień finału odbył się tzw. Zakręcony turniej siatkówki, w którym uczestnicy zgłaszali się pojedynczo, a przed rozpoczęciem rozgrywek składy drużyn zostały wylosowane. Ostatecznie w finale zagrały Esy Floresy kontra Klan Rydzyków, a po emocjonalnym meczu po końcowy triumf sięgnął Klan Rydzyków.

Tydzień wcześniej rozegrany został turniej w kategorii kobiet, w którym wzięło udział kilka drużyn niemal z całego województwa. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna Naprzód Grażyny, wygrywając finałowe starcie z Volley Rabka. Brązowe medale zdobyły siatkarki Tak Jest Kraków, pokonując w dwóch setach Małopolską Szkołę Gościnności.

199 km na basenie i siła w Cross Spocie

W sobotę przed finałem również w tym roku odbyły się zawody na basenie "Pływam pomagam". Formuła zawodów zakładała, aby przepłynąć jak najwięcej długości basenu, a wynik wszystkich uczestników został zsumowany. Licznik zatrzymał się tuż przed 200 kilometrami. Najwięcej w kategorii kobiet przepłynęła Paulina Chlipała (4050 m). Drugie miejsce to wynik Marty Jaworskiej (3100 m), a trzecie Magdaleny Korus (2850 m). Wśród mężczyzn najdłuższy dystans pokonał Krzysztof Stawarz (3600 m), a za nim uplasowali się Mateusz Tylek (3100 m) oraz Jan Bętkowski (3050 m). Mniej więcej równocześnie w siłowni Cross Spot przy ulicy Traugutta odbył się Cross Training, w którym około 25 osób rywalizowało wewnętrznie o najlepszy wynik. Ważniejsza od rywalizacji była tu jednak charytatywna pomoc Laurze i Mateuszowi.

Strzelanie i odrobina zimowego szaleństwa

Po raz pierwszy imprezie towarzyszyły zawody strzeleckie, które zorganizowała grupa Obrony Terytorialnej Halniak przy współpracy z Muzeum Niepodległości. W strzelnicy sportowej na Zarabiu zjawiło się około stu uczestników, którzy chcieli spróbować swoich sił w strzeleckiej rywalizacji. Najlepsi w strzelaniu okazali się Artur Serafin, Marcin Lis i Tomasz Motyka. Zawodom towarzyszyły różnego rodzaju pokazy i szkolenia z obsługi broni. 

Drugi raz w ramach Memoriału im. Stacha Cichonia zorganizowano także zawody narciarskie, w których każdy mógł spróbować zjazdu na czas. Wyniki również i w tej dyscyplinie były sprawą drugorzędną, a organizacji po raz kolejny podjęły się Aktywacja przy współpracy z Sport Arena Myślenice. Zawody rozgrywano w kilku kategoriach wiekowych, a nagrody za pierwsze miejsca trafiły do Jakuba Masłowskiego, Bartosza Dyczkowskiego, Jakuba Niecia, Marka Bogdanowicza, Dagmary Ostrowskiej oraz Dominika Śliwińskiego.

Zbiórki w szkołach i spektakl Grupy Misterium

Oprócz sportowej rywalizacji do udziału w charytatywnej zbiórce włączyły się także szkoły z Myślenic. Jak co roku nieocenione było wsparcie Małopolskiej Szkoły Gościnności, która zorganizowała zróżnicowane zajęcia dla młodzieży z przeznaczeniem środków na Laurę i Mateusza. W Szkole Podstawowej nr 3 dochód z tzw. słodkiego czwartku trafił do puli zebranej podczas całego Memoriału, a podobną akcję przeprowadzono w byłym Gimnazjum nr 1, oddziale Szkoły Podstawowej nr 2. 

Sporą kwotę udało się też zebrać Grupie Misterium podczas niedzielnego spektaklu Misterium Męki Pańskiej. To właśnie dzięki zbiórce w Małopolskiej Szkole Gościnności oraz Grupie Misterium, wstępna kwota podana około 54 tysięcy złotych tuż po zakończeniu imprezy w dniu 5 marca powiększyła się ostatecznie do kwoty 61 140,90 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim za nieocenione wsparcie!

GALERIE ZDJĘĆ:

Galerie zdjęć na naszym fanpage na Facebooku (Za oprawę medialną foto+video odpowiadali: Krzysiek Biela, Mikołaj Bała, Jasiek Wodniak, Wojtek Dyrcz. Dziękujemy!)

GALERIE ZDJĘĆ - autor Paweł Biela

➡️Część 1: http://tnij.at/memorial
➡️Część 2: http://tnij.at/memorial0
➡️Część 3: http://tnij.at/memorial1