Kamil Ostrowski na stażu w Red Bull Salzburg
W grudniu Kamil Ostrowski przebywał na tygodniowym stażu szkoleniowym w klubie lidera austriackiej Bundesligi Red Bull Salzburg. Koordynator szkolenia młodzieży miał możliwość uczestnictwa w zajęciach zarównopierwszej drużyny jak i przyjrzeć się szkoleniumłodzieży.
Salzburg jest znany jako miasto słynnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale w ostatnich latach największą chlubę miastu przynosi klub piłkarski przejęty w 2005 roku przez koncern Red Bulla. Podczas swojego pobytu w Austrii trener Orlików Myślenice miał możliwość obserwacji działalności akademii piłkarskiej Red Bulla oraz pracy szkoleniowej tamtejszych trenerów.
Dwa lata temu dotychczasową filozofię gry opartą na holenderskich metodach zastąpiono zintegrowanym planem rozwoju dla wszystkich grup młodzieżowych – od U7 do U18 – opartą na pięciu zasadniczych filarach: techniczno- taktycznym, kondycyjnym, osobowości, edukacji i współpracy na linii rodzic – klub – zawodnik. Wszystkie założenia spięte są w jedną klamrę, którą określa się hasłem "Profis mit Profil". W prosty sposób można to tłumaczyć jako zawodowstwo od pierwszych kroków stawianych na boisku. I rzeczywiście profesjonalizm rzuca się w oczy na każdym kroku. Wszyscy zawodnicy od stóp do głów ubrani tak samo, trenujący na znakomitych boiskach. Akademia z hotelem i pełnym zapleczem budowana od podstaw w Salzachsee za 50 milionów euro. W niej trenują zawodnicy od 14 do 18 roku życia. Młodsi mają do dyspozycji obiekty w centrum miasta. Najlepsi po ukończeniu akademii trafiają do pierwszego zespołu, rokujący nadzieję – do satelickiego zespołu rezerw w Liefering, inni zostają wypożyczani do klubów, z którymi Red Bull utrzymuje formalną współpracę.
Każdy zespół młodzieżowy ma dwóch trenerów. Wśród nich takie sławy jak Marco Rose były piłkarz FSV Mainz i Hannover 96 albo Alexander Zickler, jeszcze niedawno lider ataku Bayernu Monachium. W akademii pracuje trzech fizjoterapeutów, dwóch trenerów indywidualnych zajmujących się głównie techniką, trener koordynacji, specjalista fitness, trener personalny, dwóch trenerów bramkarzy. Każdy zawodnik jest regularnie monitorowany, a jego postępy podlegają ciągłej analizie. Podobnie zawodnicy znajdujący się w sferze zainteresowania klubowych skautów. Jednocześnie klub zapewnia młodym ludziom szkołę na każdym etapie nauczania.
Podczas wizyty trenera Ostrowskiego w Salzburgu zespół przygotowywał się do ważnego meczu z Austrią Wiedień w lidze, a także potyczką z Esbjergiem w Lidze Europejskiej, którą zresztą myślenicki szkoleniowiec obejrzał z wysokości trybun. Zauważalna była różnica w postępach i rozwoju austriackiego klubu w porównaniu do naszego krajowego podwórka, bo w tym czasie gdy warszawska Legia ratowała resztki honoru strzelając pierwsze bramki w tegorocznej edycji Ligi Europejskiej Red Bull Salzburg pisał właśnie kolejną kartę w historii – drugi raz wygrywając rozgrywki grupowe bez straty punktu. Mecz z duńskim Esbjerg był kwintesencją wszystkich założeń i programów. Szybki odbiór, nieustanna wymiana pozycji, aktywność napastników, wysoki, niesamowicie aktywny pressing - te wszystkie cechy spowodowały, że duńscy piłkarze ledwie przez kwadrans próbowali przeciwstawić się sile zespołu z austriacko-niemieckiego pogranicza. Mecz zakończył się wynikiem 3:0, a i tak miejscowi wykorzystali zaledwie połowę stuprocentowych sytuacji jakie sobie stworzyli.
"Red Bull Academy zrzesza w swoich szeregach pięć akademii na całym świecie. Oprócz tej w Salzburgu są jeszcze w Lipsku, Nowym Jorku, Brazylii oraz Ghanie i wszystkie działają według jednego modelu, który dwa lata temu za podstawę obrał sobie szybkie przejście z obrony do ataku, co różni się diametralnie od wcześniejszych założeń. Pierwotna filozofia zakładała bowiem długotrwałe utrzymywanie się przy piłce i wymianę jak największej liczby podań. Najbardziej zafascynowało mnie to, że ta idea nie tylko w teorii, ale i w praktyce przejawia się w każdej jednosce treningowej wszystkich grup wiekowych łącznie z seniorami." - mówi Kamil Ostrowski.
"Praca każdego trenera w Red Bull Salzburg nie zamyka się jedynie do zajęć praktycznych, ale również każdy z nich pracuje wcześniej w swoim gabinecie w siedzibie klubu, analizując bieżące tematy i przygotowując jednostki treningowe. Ponadto trenerzy niejednokrotnie swój wolny czas poświęcają na konsultacje z innymi trenerami pracującymi w klubie. Podobny zabieg praktykujemy w szkółce piłkarskiej Orliki Myślenice, co było miłym potwierdzeniem tego, że nawet w takich małych sprawach możemy zbliżyć się do ideału."
"Wszyscy zawodnicy Red Bulla, zarówno piłkarze, kierowcy Formuły 1, skoczkowie narciarscy i inni, przechodzą szczegółowe i cykliczne badania w specjalnym laboratorium. Miałem możliwość wglądu w zestawienie wyników badań jednego z zawodników, które miało blisko 200 stron i znajdowały się tam badania fiziologiczne, psychomotoryczne oraz szczegółowe badania ukierunkowane na daną dyscyplinę."
"Tak cennego doświadczenia nie zdobyłbym bez pomocy Marka Dragosza, dzięki któremu udało się zrealizować wyjazd do Red Bull Salzburg. Z tego miejsca serdecznie dziękuję. Na dodatek świetnie się złożyło, że w akademii Red Bulla pracuje na co dzień dwóch Polaków - Marek Rzepecki oraz były reprezenant Polski, Janusz Góra - którzy z własnej woli poświęcili nam dużo czasu, opowiadając szczegółowo o swojej pracy." - dodał trener Ostrowski.
Komentarze