Szkolenie młodzieży - jak tam nasze Orły na szerokich wodach?

Orzeł Myślenice już lata temu postawił na szkolenie młodzieży. Celem określonym wspólnie ze szkółką piłkarską Orliki Myślenice powstałą w 2008 roku było oparcie pierwszej drużyny Orła Myślenice na własnych wychowankach, a także szkolenie i rozwój zawodników, którzy mogą trafić do klubów ze szczebla centralnego.

Dziś prezentujemy bieżące efekty, trochę w statystycznym skrócie. Choć w najmłodszych latach i piłce młodzieżowej ten wynik nie jest dla nas najważniejszy, to jestesmy przekonani, że w oparciu o wychowanków własnej akademii w przyszłości nasza praca u podstaw przełoży się na wyniki osiągane przez pierwszy zespół.

Tylko w tym sezonie 2021/22 w meczach ligowych lub pucharowych pierwszej drużyny zagrało 24 wychowanków naszych grup młodzieżowych. Drużyna prowadzona przez trenera Kamila Ostrowskiego jest oparta głównie na zawodnikach, którzy przebrnęli przez kilka poziomów szkolenia w naszym klubie, a niektórzy jak Kamil Depta, Krzysztof Górka, Michał Mirochna, czy Bartłomiej Gromala są wychowankami szkółki Orliki Myślenice. Depta, Moskal, Mirochna i Gromala zaczynali szkolenie jako 6-latkowie w Orlikach, Kuba Moskal trafił do Orła z Trójki Myślenice jako 13-latek, a Krzysztof Górka trafił do Orlików ze Skalnika Trzemeśnia w wieku 11 lat. W tym sezonie do tej grupy dołączyli kolejni wychowankowie jak Karol Łabędzki, Kuba Opryszek, Kuba Fąfara, dla których były to debiuty w seniorskiej piłce, przechodząc całe szkolenie w Orle Myślenice.

W telegraficznym skróce z dumą możemy mówić również o naszych wychowankach, którzy wypłynęli na szerokie wody. Sławomir Chmiel i Bartosz Matoga z rocznika 2002 jeszcze w trampkarzach bywali powołani do reprezentacji Polski, a co u nich słychać teraz?

Sławomir Chmiel (r. 2002) jest wypożyczony z Wisły Kraków do grającego w II lidze Hutnika Kraków. Wychowanek Orła rozegrał jesienią 16 meczów.

Bartosz Matoga (r. 2002) jesień spędził w Wisłoce Dębica, występującej na co dzień w III lidze. Bartek również wystąpił w 16 meczach Wisłoki, ale wiemy już, że wiosną zmieni klub. 

Oleksandr Yatsenko (r. 2000) to były zawodnik Lecha Poznań, który zmienił klub na III-ligową Siarkę Tarnobrzeg. Choć z uwagi na kontuzję opuścił część rundy, to zagrał w 10 spotkaniach, trzelając jednego gola.

Kacper Depta (r. 2005) po pobycie w akademii Wisły Kraków, zmienił barwy klubowe na juniorów młodszych Hutnika Kraków i w rundzie jesiennej wywalczył ze swoim zespołem awans do Centralnej Ligi Juniorów U17. Kacper zagrał jesienią w 13 meczach ligowych, strzelając trzy gole.

Maksymilian Koza (r. 2007) obecnie występuje w drużynie trampkarzy Wisły Kraków, Miłosz Rusek (r. 2007) z Orlików Myślenice przed laty trafił do Football Wizards, a obecnie występuje w drużynie trampkarzy Cracovii Kraków. Filip Jania (r. 2010) oraz Bartłomiej Łętocha (r. 2010) obecnie są zawodnikami młodzików Cracovii Kraków.

Samuel Martino (r. 2003) podczas pobytu w Polsce strzegł bramki Orlików Myślenice, jednak choć reprezentował naszą szkółkę, wyjechał z rodziną do Włoch i co ciekawe, obecnie gra we włoskiej Serie D w klubie FC Matese. W bieżącym sezonie zagrał w dwóch meczach, wygranym 3:1 z Sambenedettese oraz przegranym 0:1 z SN Notaresco. W pozostałych znajdował się na ławce rezerwowych.

Ponadto wielu naszych zawodników w przeszłości jak Antoni Matejczyk, Michał Płatek czy Kamil Topa rywalizowało również na poziomie ogólnopolskim w Centralnych Ligach Juniorów w barwach Wisły Kraków, Cracovii, czy Hutnika Kraków. Obecnie Kamil Topa z powodzeniem reprezentuje pierwszą drużynę Orła Myślenice po powrocie "na stare śmieci", podobnie jak Michał Płatek, który gra w juniorach Orła. Ogrom naszych zawodników było ponadto testowanych w topowych klubach, grających w Centralnych Ligach Juniorów. Niebawem poinformujemy o kolejnych graczach, którzy obecnie otrzymali zaproszenia na testy.

Jednocześnie informujemy, że wciąż można dołączyć do naszego klubu, który stawia na rozwój! 

W sprawie dołączenia do grup młodzieżowych można kontaktować się z trenerem Markiem Pajką pod numer telefonu: 501252618