Alicja Surówka mistrzem Świata w wyścigach psich zaprzęgów, Mikołaj Włodarczyk piąty!

Trójka zawodników sekcji wyścigów psich zaprzęgów Orła Myślenice walczyła w ostatnich dniach o Mistrzostwo Świata we włoskiej miejscowości Vermiglio. Złoty medal i mistrzostwo świata wygrała Alicja Surówka w kategorii wyścigów czterech psów syberyjskich husky, natomiast Mikołaj Włodarczyk w tej samej kategorii był piąty. Różnice w stawce po trzydniowych zawodach były bardzo niewielkie. Trzeci z zawodników sekcji naszego klubu - Mateusz Surówka - startował w kategorii dla nielimitowanej ilości psów i uplasował się tuż za podium - na czwartej pozycji.

Po pierwszym dniu prowadził Niemiec Ralf Seiffert, przed Brytyjką Vickie Pullin oraz Estończykiem Silverem Viirą. Czwarty był Mikołaj Włodarczyk tracąc do lidera 12 sekund. Alicja Surówka była szósta, a jej strata do lidera wynosiła 26 sekund. Dwa kolejne dni na ośmiokilometrowej trasie należały jednak do Alicji Surówki, która wygrała obydwa wyścigi i odrobiła stratę z nawiązką, wygrywając ostatecznie o 1 sekundę. Drugiego dnia klasyfikacja Mistrzostw Świata zmieniła się tak, że Alicja Surówka wskoczyła na trzecią pozycję, wyprzedzając o 4 sekundy Mikołaja Włodarczyka. Jej strata do liderującej Vickie Pulin wynosiła 19 sekund, które udało się odrobić w finale.

Trzeciego dnia mistrzostw Alicja Surówka znów była najszybsza i zdobyła dzięki temu Mistrzostwo Świata. Jej czas po trzech przejazdach ośmiokilometrowej trasy wyniósł łącznie 44 minuty i 54 sekundy. O 1 sekundę gorszy był Niemiec Ralf Seiffert, a na najniższy stopień podium wskoczył Francuz Anthony Chevalley (45,12). Na czwarte miejsce spadła Brytyjka Vickie Pullin (45,14), a piąty był Mikołaj Włodarczyk 45,35).

W kategorii open Mateusz Surówka wygrał co prawda trzeci wyścig ze swoim zaprzęgiem, przejeżdżając 17,5-kilometrową trasę w czasie 30 minut i 3 sekundy. Łącznie jednak wystarczyło to zaledwie do czwartego miejsca po trzech wyścigach za Christofem Diehlem (Niemcy), Patrickiem Logeaisem (Francja) oraz Fabrizio Filonim (Włochy).

Za tydzień odbędą się Mistrzostwa Polski w Zubercu, to kolejna szansa na medale dla zawodników reprezentujących Orła Myślenice.